97/07/26

عدم وجود لاستیک زاپاس در خودروهای نو

عدم وجود لاستیک زاپاس  در خودروهای نو
1396/08/12 49 1001

عدم وجود لاستیک زاپاس در خودروهای نو

حدود یک‌سوم خودروهای جدید مدل سال 2017 که در آمریکا فروخته شده‌اند فاقد لاستیک زاپاس بوده‌اند! انجمن خودروی آمریکا (AAA) این موضوع را کشف کرده است.

بسیاری از خودروسازان به منظور کاهش وزن، بهبود مصرف سوخت و افزایش فضای صندوق استفاده از لاستیک زاپاس را کنار گذاشته‌اند. البته نداشتن لاستیک زاپاس در صورت پنچری یا دیگر مشکلات مربوط به تایر می‌تواند اسباب دردسر شود.

AAAمی‌گوید 28 درصد خودروهای سال 2017 از لاستیک زاپاس به عنوان یک ویژگی استاندارد بهره‌مند نیستند. بجای این موضوع، بسیاری از خودروها با کیت‌های باد کننده و سیستم‌های پایش فشار باد لاستیک‌ها به منظور پیشگیری از تغییرات خطرناک باد لاستیک‌ها عرضه می‌شوند.

بنا به گفته‌های مدیر مهندسی و تعمیر خودرویی AAA، اگرچه لاستیک صاف خودرو می‌تواند راننده را اذیت کند اما نداشتن لاستیک زاپاس او را در وضعیت بغرنج‌تری قرار می‌دهد. این امر می‌تواند فرایند نسبتاً روتین تعویض لاستیک در کنار جاده را به یک وضعیت دردسرساز و هزینه‌بر و همچنین یدک کشی خودرو تا پنچری تبدیل نماید.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که برخی از خودروهای داخلی نیز دارای لاستیک‌های زاپاس کوچک نسبت به لاستیک های اصلی هستند که در زمان استفاده از آن‌ها باید به محدودیت‌های در نظر گرفته شده توجه کرد.