97/07/02

اختراعات و نوآوری‌های صنعت خودرو

اختراعات و نوآوری‌های صنعت خودرو
1394/06/4 20 2250

اختراعات و نوآوری‌های صنعت خودرو

خودروسازان در مورد چیزهایی مانند خودروهای بدون‌راننده یا مصرف سوخت ۲ لیتری، نه تنها رؤیاپردازی نمی‌کنند، بلکه پیوسته در تلاشند تا با توسعه تکنولوژی‌ها، به آنها دست یابند. در نتیجه، روند ثبت نوآوری‌ها به سرعت دنبال می‌شود. مطابق گزارشی از «تامسون رویترز»، خودروسازان، تولید کنندگان قطعات و مخترعان مستقل در طول یک فاصله زمانی ۵ ساله، تعداد اختراعات ثبت‌شده خود را به دو برابر افزایش داده‌اند. این تعداد در سال ۲۰۰۹ کمتر از ۱۸ هزار عدد بوده، در حالی که در سال ۲۰۱۳ به بالای ۴۰ هزار رسیده است.

افزایش دوبرابری اختراعات و ابداعات ثبت شده در 5 سال اخیر

 

درنظر داشته باشید که در اینجا صحبت از فرمول جدید برای ساخت عطرها و خوشبو کننده‌ها نیست، بلکه پیشرفت‌های واقعی در پیشرانه، شاسی، ایمنی، سیستم‌های اطلاعات و سرگرمی و سیستم‌های تلماتیک مدّنظر است.

 

 

همانند سایر زمینه‌ها، در اینجا هم تویوتا حرف اول را در ثبت اختراع می‌زند و اگر «بوش» و «هیوندای» را کنار بگذاریم، این کمپانی بیش از دو برابر هر کمپانی دیگری این کار را انجام داده است. تویوتا در مورد نوآوری در پیشرانه در سال ۲۰۱۳ فراتر از حدّ انتظار عمل کرده و ۱۱۰۰ اختراع به ثبت رسانده است؛‌ یعنی ۱۱ برابر رشد نسبت به سال ۲۰۰۹. در مقابل آلمانی‌ها در زمینه تکنولوژی‌های دستیار راننده پیشتاز بوده‌اند. بوش، دایملر و کانتیننتال، سه رده نخست پیشرفت‌های این زمینه از صنعت خودرو را به خود اختصاص داده‌اند. هم‌چنین علی‌رغم سر و صداهایی که در رابطه با سیلیکون‌ولی و گوگل به گوش می‌رسد، این تویوتا و جنرال‌موتورز بوده‌اند که در زمینه نوآوری‌های مربوط به رانندگی خودکار سرآمد بوده‌اند.

 

در همین حال، پیشتازی در حوزه تلماتیک متعلق به جنرال‌موتورز است؛ موضوعی که با توجه به تعهدات این کمپانی به سیستم OnStar و شبکه‌های آینده ارتباط بین‌خودرویی، چندان هم تعجب‌برانگیز نیست. همچنین جنرال‌موتورز در کنار هیوندای، فورد، تویوتا و هوندا در بین ۵ خودروساز برتر در زمینه نوآوری در بهینه‌سازی مصرف سوخت قرار گرفته است. با این حال، این هیوندای بوده است که در این زمینه بیشترین اختراعات را از سال ۲۰۰۹ به ثبت رسانده است. نوآوری‌های هیوندای در زمینه صرفه‌جویی در مصرف سوخت و همین‌طور سیستم اطلاعات و سرگرمی، باعث شده‌اند تا این کمپانی در زمینه ثبت سالانه اختراع، به عنوان تعقیب‌کننده اصلی تویوتا مطرح باشد. در هر صورت، امیدواریم تیم تحقیق و توسعه خودروسازان در نوآوری‌های خود، همیشه جذابیت و هیجان یک اتومبیل را درنظر داشته باشند.

منبع: پدال