97/08/01

راه‌حل ولوو برای کاهش تأخیر (لگ) توربو

راه‌حل ولوو برای کاهش تأخیر (لگ) توربو
1396/09/26 49 471

راه‌حل ولوو برای کاهش تأخیر (لگ) توربو

ولوو ادعا می‌کند راه‌حلی برای کاهش تأخیر توربو یافته است. این خودروساز سوئدی با استفاده از سیستمی بنام پاور پالس راه‌حل خود را ارائه داده و این سیستم بجای اینکه فوق‌العاده هوشمندانه باشد واقعاً ساده است. هر خودروی توربویی از تأخیر توربو در رنج بوده است. این تأخیر را در زمانی که پدال گاز را فشار داده و با مکث پیشرانه در بالا رفتن دور مواجه می‌شوید حس کرده‌اید. خودروسازان چندین سال است که از تنظیمات و پیکربندی‌های بسیار زیادی به منظور به حداقل رساندن این اثر استفاده کرده‌اند. این تأخیر به توربین توربو مربوط می‌شود که نمی‌تواند به‌طور آنی به ورودی راننده پاسخ دهد بنابراین نیازمند زمانی است تا به سرعت کامل برسد و بتواند هوای فشرده شده را به داخل پیشرانه بفرستد.

تنها راه‌حل واقعی برای این مشکل نگه‌داشتن توربو در حالت چرخش کامل حتی در زمانی است که پدال گاز فشار داده نمی‌شود و ولوو با تکنولوژی پاور پالس خود دقیقاً همین کار را انجام داده است.

این سیستم شامل هوای فشرده شده‌ی فیلتر هوایی است که در باک هوای دو لیتری فشرده شده و سپس می‌تواند به منیفولد اگزوز وارد شود تا بدین ترتیب توربو وادار به چرخش شده و اساساً تأخیر آن را از بین ببرد.

سیستم پاور پالس ولوو فعلاً برای پیشرانه 2 لیتری دیزلی کمپانی در دسترس است. البته اگر شما پیشرانه بنزینی را ترجیح دهید این خودروساز سوئدی قوای محرکه پلاگین هیبریدی T8 را پیشنهاد می‌کند که سوپرشارژر و توربو را با یک پیشرانه الکتریکی ترکیب کرده تا مطمئن شود شما هرگز تأخیری را با فشردن پدال گاز احساس نخواهید کرد.

نظر کاربران

نظر شما چیست