97/07/02

تاثیر بنزین سوپر روی مصرف سوخت

تاثیر بنزین سوپر روی مصرف سوخت
1396/09/24 49 263

تاثیر بنزین سوپر روی مصرف سوخت

رویه کاهش حجم پیشرانه‌ها به معنی استفاده از توربو در خودروهای رده میانی است. بدین ترتیب برخی از این خودروها نیازمند استفاده از بنزین سوپر هستند.

                        این موضوعی هزینه‌بر است زیرا مطالعه جدیدی که توسط AAA انجام شده نشان می‌دهد فاصله قیمتی بین بنزین عادی و سوپر از 23 سنت در سال 2009 به 50 سنت در سال جاری افزایش یافته است. بدین ترتیب برای 20 لیتر بنزین سوپر باید 10 دلار بیشتر نسبت به همان میزان از بنزین معمولی پرداخت کرد.

جدای از افزایش فاصله قیمتی بین بنزین سوپر و عادی، این مطالعه تغییر جالب‌توجهی را یافته است. درحالی‌که گروه محققان قبلی تخمین زده بودند مزیتی برای استفاده از بنزین سوپر در خودروهای طراحی شده برای استفاده از بنزین عادی وجود ندارد، جدیدترین مطالعه صورت گرفته نشان می‌دهد برخی خودروها که استفاده از بنزین سوپر در آن‌ها اجباری نیست شاید با استفاده از این نوع سوخت شاهد بهبود مصرف سوخت و پرفورمنس در شرایط رانندگی خاصی باشند.

AAA به عنوان بخشی از این مطالعه تعدادی از خودروها را که در آن استفاده از بنزین سوپر توصیه شده بود تست کردند. نتایج به دست آمده نشان داد استفاده از بنزین سوپر به‌طور متوسط باعث بهبود 2.7 درصدی مصرف سوخت شده اما این اعداد در خودروهای مختلف متنوع بوده به گونه‌ای که استفاده از بنزین سوپر در آئودی A3 باعث افزایش 1 درصدی مصرف سوخت شده درحالی‌که کادیلاک اسکالید بهبود 7.1 درصدی در مصرف سوخت را نشان می‌دهد.

از نظر پرفورمنس، میزان اسب بخار پیشرانه با استفاده از بنزین سوپر به‌طور متوسط 1.4 درصد رشد داشته است. البته جیپ رنگید با کاهش قدرت مواجه بوده درحالی‌که فورد موستانگ با بنزین سوپر 3.2 درصد قدرت بیشتری دارد.

علیرغم برخی نتایج مثبت، AAA می‌گوید شاید هزینه بیشتر بنزین سوپر مزیت‌های دیده شده در خودروهایی که نیازمند این نوع سوخت نیستند را از بین ببرد. این موسسه همچنین می‌گوید آن میزان بهبودی که با استفاده از بنزین سوپر در مصرف سوخت مشاهده می‌شود هرگز نمی‌تواند اضافه پرداخت برای این سوخت را جبران کند.

نظر کاربران

نظر شما چیست