97/08/01

عدم بازرسی 9 ساله خودروهای دوگانه‌سوز

عدم بازرسی 9 ساله خودروهای دوگانه‌سوز
1396/09/18 49 374

عدم بازرسی 9 ساله خودروهای دوگانه‌سوز

خبرگزاری تسنیم به نقل از رئیس اتحادیه کشور سوخت‌های جایگزین آورده است: از سال 82 تا 87 بازرسی ادواری خودروهای گازسوز در حال انجام بود اما از ابتدای سال 88 به خاطر تغییر مسئولیت‌های سازمانی این کار تا سال جاری انجام نشد!

علی محمودیان تصریح کرد: هم‌اکنون هزینه بازرسی ادواری خودرویی همچون پراید نزدیک به هزینه کل مخزن گاز در این خودروست و همین امر تمایل به بازرسی خودروهای دوگانه را کم کرده است. تسنیم در ادامه با بازتاب سخنان محمودیان آورده است: یکی از دلایل آغاز دوباره این بازرسی‌ها تمایل به استفاده از گاز طبیعی به عنوان یکی از اهداف کلان وزارت نفت است. البته مشکلی که وجود دارد این است که فرایند بازرسی‌ها به دلیل فقدان زیرساخت لازم هزینه بیشتری داشته و نیازمند اصلاح است.

محمودی در ادامه می‌گوید قرار بود سهمی از درآمد CNG در حوزه خدمات صرف شود اما عملیاتی نشده است. او می‌گوید هم‌اکنون هزینه بازرسی پراید دوگانه‌سوز حدود 220 هزار تومان بوده که در مقایسه با بهای مخزن سوخت حدود 280 هزارتومانی بسیار بالاست.

رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین در خاتمه گفت: روزانه 21 میلیون مترمکعب CNG در کشور تولید می‌شود که باعث شده 21 میلیون لیتر بنزین وارد کشور نشود. او گفت کشور اکنون پتانسیل افزایش ظرفیت تولید تا 45 میلیون مترمکعب را دارد.

  • پاس نکردن استانداردهای سوخت توسط خودروهای داخلی

ایسنا: رئیس دهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز و نفت گفت خودروهای داخلی به خاطر کیفیت ساخت قدیمی توان پاس کردن استانداردهای یورو 4 و 5 را ندارند.

مصطفی میرسلیم اظهار داشت مهم‌ترین موضوع این همایش به مصرف و کیفیت سوخت و آلودگی هوا مربوط بوده و برای رفع این مشکلات باید اقدامات فنی در تولید خودرو انجام گردد.

میرسلیم با بیان اینکه منشأ 80 درصد آلایندگی‌ها خودروها هستند گفت: ایران دارای مزیت‌های خاص خدادادی بوده و باید از این مزیت‌ها همچون گاز طبیعی استفاده کرد. گاز طبیعی کاهش تولید دی‌اکسید کربن را به همراه داد. او با اشاره به کیفیت بنزین می‌گوید برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا باید در کنار ارتقای فنی خودروها کیفیت سوخت نیز بهبود یابد. رئیس این همایش تصریح کرد: در حال حاضر استاندارد سوخت بر پایه یورو 4 است که باید به یورو 5 ارتقا یابد.

میرسلیم می‌گوید در حالت فعلی امکان پاس کردن استانداردهای یورو 4، 5 و 6 وجود دارد و برای انجام این کار باید کیفیت تولید خودرو و قطعات ارتقا یابد که با دستگاه‌های تولیدی فعلی امکان‌پذیر نیست.

  • ارتقای کیفی خانواده سایپا

سایپا نیوز به نقل از معاون کیفیت گروه خودروسازی سایپا آورده است: بر اساس تأکید مدیریت ارشد این شرکت، در راستای افزایش کیفیت محصولات سایپا هدف‌گذاری 2 ستاره شده محصولات خانواده X100 و 3 ستاره شدن محصولات X200 تا پایان سال در دستور کار قرار دارد.


داریوش گل محمدی معاون کیفیت سایپا در جریان همایش کیفیت این گروه خودروسازی اظهار داشت: تلاش ما این است تا پایان سال خودروهای خانواده X100 علاوه بر کاهش نمرات منفی 2 ستاره کیفی کسب کنند. او در ادامه تصریح کرد: در خانواده تیبا و X200 هدف شرکت کاهش نمرات منفی و به دست آوردن 3 ستاره است که امیدواریم طی روزهای آینده به آن دست پیدا کنیم.

گل محمودی با اشاره به اینکه برای کسب 1 ستاره ایمنی باید نمره منفی خودرو بین 30 تا 40 نمره کاهش یابد گفت این موضوع بسیار سخت اما امکان‌پذیر است.

معاون کیفیت سایپا با اشاره به اصول اولیه و مهم کیفیت گفت: یکنواخت کردن کیفیت محصولات یکی از مهم‌ترین اصولی است که متأسفانه در بسیاری از خودروسازان به خوبی درک نشده است.

نظر کاربران

نظر شما چیست