97/07/02

هیوندا کنا 2018

هیوندا کنا 2018
1396/08/5 49 547

هیوندا کنا 2018

به نظر نمی‌رسد تب شاسی‌بلند سواری به این زودی‌ها فروکش کند. پس از معرفی سئات آرونا و سیتروئن C3 ایرکراس، هیوندای کُنا نیز آماده دنبال کردن قدم‌های پسرعموی خود یعنی کیا استونیک است. این خودرو ظرف چند هفته آینده وارد نمایندگی‌های فروش خواهد شد.

البته استفاده از لفظ پسرعمو کمی زیاده‌روی است زیرا کنا و استونیک از پلتفرم‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. هیوندای از شاسی کاملاً جدید خود بهره برده درحالی‌که کیا قطعات مشترک زیادی با مدل‌های ریو و i20 دارد.


کُنا یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های هیوندای برای رقابت با خودروهایی چون نیسان جوک و رنو کپچر بوده و قطعاً نیز محصولی برجسته است. ظاهر کنا ترکیبی از خیزهای تیز، پلاستیک‌های خاکستری و پانل‌های پیچیده است که نظرات متفاوتی را ایجاد کرده و این امر به خاطر تلاش هیوندای در خلق تصویر و طراحی مرتبط با دینامیک رانندگی بوده است. در واقع نشانه‌های زیادی مبنی بر اینکه شاخصه‌های طراحی کنا در دیگر محصولات هیوندای بکار خواهد رفت وجود ندارد. در حقیقت کنا یک محصول سفارشی بوده و فرسنگ‌ها با دیگر محصولات کمپانی فرق دارد.


طیف پیشرانه‌های این خودرو کاملاً ساده بوده زیرا تنها از دو پیشرانه بنزینی T-GDi حداقل برای زمان کنونی تشکیل شده است. یک پیشرانه 3 سیلندر 1 لیتری توربو با قدرت 118 اسب بخار و گشتاور 175 نیوتون متر و یک نسخه 4 سیلندر 1.6 لیتری 175 اسبی تشکیل دهنده گزینه‌های انتخابی هستند.
پیشرانه دیزلی در نظر گرفته خواهد شد هرچند این پیشرانه با قدرت احتمالی 113 اسبی تا سال 2018 در دسترس نخواهد بود. کنای تمام الکتریکی نیز سال آینده از راه خواهد رسید .گیربکس مدل 1 لیتری از نوع 6 سرعته دستی بوده و اگر کوچک‌ترین رینگ‌ها (16 اینچی) را انتخاب کنید آلایندگی 117 گرمی در هر کیلومتر را شاهد خواهید بود که در صورت استفاده از رینگ‌های بزرگ‌تر به 125 گرم افزایش می‌یابد. پیشرانه 1.6 لیتری با گیربکس 7 سرعته دوکلاچه اتوماتیک همکاری می‌کند. این نسخه همچنین دارای سیستم چهار چرخ محرک استاندارد و تنظیمات بهتر سیستم تعلیق در عقب (چند اتصالی بجای میله پیچشی) می‌باشد. آلایندگی این مدل بسیار بالا بوده (153 گرم در هر کیلومتر) و این موضوع در مقایسه با آلایندگی رقبا بیشتر به چشم می‌آید. البته باید گفت دو خودروی C3 ایرکراس و سئات آرونا حدود 30 اسب بخار کم‌توان‌تر از کنا بوده و سیستم چهار چرخ محرک هم ندارند.
پیشرانه 1.6 لیتری تنها محدود به مدل‌های فول بوده بنابراین برچسب قیمتی بالایی دارد. انتظار می‌رود تنها حدود 2 درصد خریداران بریتانیایی این نسخه را انتخاب کنند.خوشبختانه مدل‌های ارزان‌تر نیز در دسترس هستند. در تریم S مجهز به پیشرانه 1 لیتری شما تجهیزاتی چون سیستم تهویه مطبوع، آینه‌های جانبی با تنظیم برقی، چراغ‌های جلوی خودکار، کروز کنترل و رادیوی DAB را دریافت می‌کنید. این مدل قیمت 16195 پوندی داشته که چند صد پوند ارزان‌تر از مدل پایه سئات آرونا می‌باشد.
تریم بعدی کنا SE نام دارد که تجهیزات بیشتری چون سیستم اطلاعات سرگرمی با صفحه‌نمایش 7 اینچی، اندروید اتو و اپل کارپلی، صندلی راننده با تنظیم برقی، حسگرهای پارک و دوربین دید عقب، رینگ‌های 17 اینچی، کروز کنترل، مه شکن‌ها و غربیلک فرمان و اهرم تعویض دنده چرمی دارد. این مدل هم برچسب قیمتی 17495 پوندی را نشان می‌دهد. نسخه پریمیوم کنا نیز احتمالاً به همراه تریم SE فروش بالایی را تجربه خواهد کرد و تجهیزات اضافه آن عبارت‌اند از کنترل تهویه مطبوع، ورود و استارت بدون کلید، برف‌پاک‌کن‌های خودکار و صفحه لمسی 8 اینچی به همراه رینگ‌های 18 اینچی.
پس از مدل پریمیوم به نسخه پریمیوم SE می‌رسیم که تجهیزات فراوانی از صندلی‌های چرمی سرد و گرم شونده تا هدآپ دیسپلی، غربیلک فرمان گرم شونده و حسگرهای پارک جلو را دارد. تنها تریمی که پیشرانه 1.6 لیتری دارد نسخه پریمیوم GT بوده که دارای ترمز اضطراری خودکار با تشخیص عابران پیاده، چراغ‌های جلو و عقب کاملاً LED و صفحه‌نمایش بزرگ‌تر بین پشت آمپرها می‌باشد.

همانند اکثر شاسی بلندهای کوچک در این کلاس تأکید زیادی روی سفارشی سازی بوده و ترکیبی از رنگ‌های متالیک به همراه رنگ‌های متفاوت سقف در دسترس هستند.

کنا نیز رویه این کلاس را در جاده ادامه داده و نقطه‌ضعف‌های کوچکی را نشان می‌دهد. پیشرانه 1 لیتری تنها برای شرایط روزمره کافی بوده و سبقت گرفتن ما آن در راه‌های باریک می‌تواند امری سخت محسوب شود. هیوندای ادعا می‌کند پیک گشتاوری پیشرانه بین دورهای 1500 تا 4 هزار ارائه می‌شود اما احساس می‌شود حداکثر گشتاور 700 دور بالاتر از اعداد یاد شده ایجاد می‌شود. دیگر پیشرانه‌های 3 سیلندر موجود در بازار بهتر بوده که از آن جمله می‌توان به پیشرانه 1.2 لیتری پیورتک عالی پژو اشاره کرد. گیربکس کنا نیز روان‌ترین نمونه نبوده اما به اندازه لازم سریع است. البته اهرم دنده به خوبی در دست جای نمی‌گیرد. شاسی برای کم فرمانی در زمان محدودیت‌های واقعی تنظیم شده اگرچه که بخش جلویی حرکات مناسبی دارد مگر اینکه واقعاً بخواهید آن را به چالش بکشید. البته انجام این کار نیز سخت است زیرا فرمان که عنوان اسپورت بودن را یدک می‌کشد به‌طور غیرمعمولی سنگین است. کنا در پیچ‌ها کاملاً تخت باقی مانده اما سواری شکننده باعث خنثی شدن این مشخصه می‌شود. البته توصیه ما این است که از رینگ‌های 17 اینچی در کنا استفاده شود مگر اینکه تمرکز زیادی روی کیفیت سواری اسپورت داشته باشید. کنا در سرعت‌های بالا کاملاً ساکت بوده و پیشرانه 3 سیلندر ناله‌های کمی دارد. کابین از نفوذ صدای باد نیز مصون می‌باشد. کابین خودرو اگرچه مناسب بوده اما در واقع نسبت به رقبا برجسته نیست. در بخش جلو می‌توان احساس راحتی داشت و ترکیب خوب متریال شامل پوشش‌های نرم باعث جلب‌توجه می‌شود. سیستم اطلاعات سرگرمی مدل فول در جای مناسبی قرار گرفته و سریعاً نیز پاسخ می‌دهد. کاربردی بودن کلی خودرو نیز خیلی جلب‌توجه نمی‌کند. اگرچه ظرفیت صندوق 361 لیتری کنا خوب است اما در برابر صندوق 400 لیتری آرونا و 410 لیتری C3 ایرکراس حرف چندانی برای گفتن ندارد. همین اوضاع درباره بخش عقب کابین نیز برقرار است جایی که محصول سیتروئن انتخاب هوشمندانه‌تری نشان می‌دهد. البته کنا خودرویی بدی از این لحاظ نیست و شاید از فضای سر موجود در آن سورپرایز شوید اما افراد قدبلند در سفرهای طولانی از شما تشکر نخواهند کرد. البته فاکتور نهایی طراحی خواهد بود و اگر ظاهر گوشه‌دار هیوندای را بیشتر بپسندید، شاید بهتر بتوانید تصمیم خود را بگیرید. البته قضاوت نهایی ما درباره هیوندای کنا نیز به چگونگی ارائه پیشنهادهای مالی و خرید اقساطی این خودرو بستگی دارد. باید منتظر ماند و دید که این پیشنهادها تأثیری روی ارزش به دست آورده در برابر مبلغ پرداختی خواهند داشت یا خیر.

هیوندای کنای جدید راه خود را اشتباهی نرفته اما خب محصول ویژه و مخصوصی هم نیست. رینگ‌های 18 اینچی این خودرو برای جاده‌های بریتانیا کمی سفت هستند و نسخه نسبتاً مجهز حاضر در تست نیز خیلی ارزان نیست. یک تریم ارزان‌تر با رینگ‌های کوچک‌تر می‌تواند ارزش نگاه کردن را داشته باشد مخصوصاً اگر هیوندای پیشنهادهای خرید جذابی را ارائه نماید؛ اما تا زمان اعلام این پیشنهادها و با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها، هیوندای کنا در میانه جدول کلاس خود جای می‌گیرد.

قیمت: 21195 پوند

پیشرانه: 3 سیلندر 1 لیتری توربو

قدرت/گشتاور: 118 اسب بخار/172 نیوتون متر

گیربکس: 6 سرعته دستی، دیفرانسیل جلو

شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت: 12 ثانیه

حداکثر سرعت: 180 کیلومتر در ساعت

مصرف سوخت: 5.4 لیتر در هر صد کیلومتر

 

 

منبع : پدال

نظر کاربران

نظر شما چیست