97/07/27

دانستنیهای روغن ترمز خودرو

 دانستنیهای روغن ترمز خودرو
1394/11/4 20 4813

دانستنیهای روغن ترمز خودرو

خواص : 

مايعي غير قابل تراكم که به راحتي در آب حل مي شود.
 رنگ را به سرعت از بين مي برد .
 قابليت جذب رطوبت دارد.
گاهي از دست دادن اين خواص باعث از بين رفتن كارايي ترمز مي شود.

- ضرورت توجه به فساد روغن ترمز :
يكي از دلايل مهم كند بودن عكس العمل سيستم ترمز فساد روغن ترمز است که خيلي وقتها ما به اين موضوع توجه نکرده و فقط به چك كردن ميزان روغن ترمز و نگه داشتن آن در حد ليميت بسنده مي كنيم؛ چون اگر سطح آن از ليميت پايين تر برود ممکن است هوا وارد سيستم شده و منجر به ايجاد حالت اسفنجي در پدال و عمل نكردن به موقع ترمزها بشود.

ضرورت تعویض روغن ترمز 
تعويض روغن ترمز در عمر و عملكرد سيستم ترمز بسيار مهم بوده که متاسفانه خيلي ها به اين موضوع توجه نمی کنند.

 

- دليل فساد روغن ترمز و نياز آن به تعويض : 
روغن ترمز ها چون پايه ي گليكول دارند خاصيت جذب آب و رطوبت در آنها وجود دارد تا بتواند رطوبت موجود در سيستم را جذب كرده و مانع از پوسيدن سيستم ترمز و از بين رفتن مدارها شوند. اما هر ماده اي كه چنين قابليتی را دارا باشد بالاخره روزی به نقطه ي اشباع خواهد رسید.
در چنین زمانی هرگونه رطوبتی که وارد سيستم شود براي روغن ترمز قابل جذب نبوده و اين رطوبت ممكن است در قسمتهاي مختلف سيستم جمع شده و باعث بروز اشكال در آن شود.
این رطوبت ممکن است بسياري از قسمتهای سیستم ترمز را آسيب زده و بعد از مدتي منجر به فساد روغن ترمز گردد كه در این صورت دماي جوش روغن پايين آمده و در شرايطي كه ترمزهاي پي در پي يا شديد گرفته شود در اثر گرم شدن ترمزها، روغن ترمز به جوش آمده و باعث به اصطلاح خالي شدن ترمز شود که در این صورت ترمز ماشين ضعيف تر عمل خواهد نمود.

دوره زمانی تعویض روغن ترمز 
به گفته کارشناسان و سازندگان خودرو در صورت زندگی و تردد خودروی شما در آب و هوایی مانند شهر تهران،
روغن ترمز خودرو می بایست هر دو سال يك بار يا با طي هر 40 تا 50 هزار كيلومتر اقدام تعویض گردد و در صورت تردد زندگی در مناطق شرجی و مرطوب مانند شهرهای شمالی، ضروریست روغن ترمز خودرو هر سال يكبار و يا هر 20تا 25 هزار كيلومتر تعویض شود.
نحوه تشخیص زمان تعویض
خيلي راحت و با چشم مي توان تشخيص داد كه روغن ترمز اشباع شده.
روغن ترمز تازه بسيار شفاف است اما روغن اشباع شده كدر به نظر مي آيد.
اما بهترين راه استفاده از دستگاه Bft است كه نقطه ي جوش روغن ترمز را تعيين مي كند.


يك روغن ترمز تازه حداقل دارای نقطه ي جوشي معادل 205 درجه سانتيگراد است. اما روغن ترمز فاسد نقطه ي جوشي كمتر از 5/165درجه دارد.

روغن ترمز مناسب برای خودرو
روغن ترمزهاي گليكولي دو دسته هستند Dot4, Dot3 
روغنهاي Dot4 داراي دماي جوشي بالا تر هستند و با توجه به توصيه هاي سازندگان اتومبيل و يا سازندگان روغن ترمز و همينطور با در نظر گرفتن نحوه ي استفاده از آنها مي توان اين دو مدل را با هم تركيب كرد.
برخي شركتها نوعي روغن ترمز با نام شناخته شده Lam را وارد بازار كرده اند كه قابلت جذب رطوبت كمتري دارد و دماي جوش آن نيز بالاتر است که درنتيجه طول عمر بیشتری می باشد.
نوع ديگري روغن ترمز هم در بازار وجود دارد با نام Dot5 اين نوع روغن ترمز اصلا قابليت جذب رطوبت را ندارد و دماي جوش بسيار بالايي را دارد و بر پايه ي سيليكون ساخته شده و همچنين قابليت ادغام با انواع ديگر Dot4, Dot3 را ندارد.
اين نوع روغن ترمز که دارای رنگ بنفش می باشد براي اتومبيل هاي معمولي اصلا توصيه نمي شود و دلیل آن همانطور كه گفته شد این است که روغن ترمز بايد خاصيت جذب رطوبت داشته باشد تا مانع از بين رفتن سيستم ترمز شود. گفتنی است از دلایل دیگر آن میتوان به قيمت بسيار بالايي این روغن ترمز اشاره داشت.

براي عملكرد بهتر ترمز اتومبيل 
هيچگاه چند مارك مختلف روغن ترمز را با هم تركيب نكنيد. از ريختن روغن هاي هيدروليك و روغن موتور يا هر ماده ي ديگري در سيستم اجتناب كنيد زيرا به سرعت به سيستم ترمز آسيب زده و به خاطر نداشتن خواص روغن ترمز، عملكرد خوب سیستم ترمز را با اشکال روبرو می نماید.
هميشه سعي كنيد از روغن ترمز تازه و نو براي پر كردن روغن ترمز استفاده كنيد و سعي كنيد به مقدار مورد نياز و در قوطي هايي با حجم كم خريداري كنيد زيرا روغن ترمزي كه براي مدتي در معرض هوا قرار گرقته باشد اشباع شده و خاصيت خود را از دست مي دهد.


از روغن ترمزهايي كه مدت طولاني در جايي نگه داري شده است نيز استفاده نكنيد.
پس از هر بار تعويض روغن ترمز حتما براي امنيت خود اقدام به هواگيري سیستم نمائید.

نظر کاربران

نظر شما چیست