97/07/27

کار تسمه تایم چیست و چه زمان باید آن را تعویض کرد؟

کار تسمه تایم چیست و چه زمان باید آن را تعویض کرد؟
1394/10/29 20 8113

کار تسمه تایم چیست و چه زمان باید آن را تعویض کرد؟

آيا به صورت دقيق ميدانيد کار تسمه تايم در خودرو چيست و چه زماني بايد آن را تعويض نمود؟آيا ميدانيد پاره شدن تسمه تايم چه عواقب سنگيني در پيش دارد؟به شما پيشنهاد می‌کنیم اين مقاله که سايت خريد و فروش خودرو جوکار در مورد يکي از مهم ترين لوازم مصرفي ماشين که تسمه تايم نام دارد آماده کرده است را با دقت بخوانيد تا از پاره شدن تسمه تايم خودرویتان جلوگيري کنيد.

در مقاله قبل راه کار هايي را براي کمتر بنزين مصرف کردن ارائه داديم و در اين مقاله قصد داريم تا در مورد عملکرد تسمه تايم و زمان تعويض آن و عواقب پاره شدن تسمه و ... بپردازيم.

 

قبل از هر چیز بهتر است بدانيم تسمه تايم چيست و عملکرد آن چگونه است؟

تسمه تايم  وسيله يا بهتر است بگويم تسمه اي است که ميل لنگ خودرو را به ميل سوپاپ ها متصل می‌کند و وظيفه ي هماهنگ کردن حرکت آن ها را دارد.ميل لنگ خودرو به وسيله ي تسمه تايم ميل سوپاپ ها را به چرخش درآورده و می‌چرخاند و کنترل آن‌ها را بر عهده دارد.محل قرار گيري ميل سوپاپ در خودرو هاي مختلف با يکديگر تفاوت دارد ولي در اکثر خودرو ها اين قطعه در سر سیلندر خودرو جايگذاري شده است.

 

جنس تسمه تايم از لاستيک می‌باشد و جالب است بدانيد که در گذشته به جاي تسمه تايم از زنجير در خودرو ها استفاده می‌شد و تا زمانی که آسيب جدي به موتور خودرو نرسانده بود تعويض نمی‌شد ولي در اين زمان تسمه تايم جاي زنجير را گرفته و نياز به تعويض در مدت زمان مشخص دارد.هم اکنون هم در بعضي از ماشین‌های سنگين از زنجير استفاده می‌شود.

به طور کلي خودرو سازان زمان تعويض تسمه تايم را در بهترين شرايط بالاي 120 هزار کيلومتر اعلام کرده‌اند اما با توجه به اينکه رانندگي در شرايط نامطلوب از عمر تسمه تايم می‌کاهد ,باعث می‌شود تا زودتر آن را تعويض کنيم به عنوان مثال اگر رانندگي شما با خودرو به گونه اي است که در ترافيک سنگين رفت و آمد زيادي داريد و يا با دور موتور بالا رانندگي می‌کنید و معکوس‌های پياپي و سنگيني به موتور می‌دهید بايد تسمه تايم را تقريبا نصف زماني که خودروسازان اعلام کرده اند تعويض نماييد در غير این صورت تسمه تايم پاره می‌شود و هزينه گزافي روي دست مالک خودرو می‌گذارد همچنين پيشنهاد می‌شود در سربالایی‌ها از دنده سنگين استفاده کنيد تا فشار از روي موتور و تسمه برداشته شود و از آسيب رسيدن به آن‌ها جلوگيري شود.

 

 

پس پيشگيري بهتر از درمان است هنگام تعويض تسمه تايم دقت داشته باشيد که کيلومتر کارکرد خودرو را ياد داشت کنيد تا در صورت نياز به راحتي زماني که تسمه تايم خودرو را تعويض کرديد به ياد بياورديد.از علائم خرابي تسمه تايم می‌توان ترک خوردگي ,پوسيدگي,ساييدگي و از بين رفتن دندانه هاي تسمه تايم را نام برد.همانند علائم ظاهري علائم فني ديگري نيز وجود دارند که خبر از خراب بودن و يا تنظيم نبودن تسمه تايم خودرو مي آورند.اين علائم شامل:بد استارت خوردن موتور خودرو,افزايش مصرف سوخت,لرزش بيش از حد موتور هنگام کارکرد درجا,سروصداي اضافه از نزديکي قاب تسمه تايم و کاهش محسوس قدرت و شتاب موتور می‌باشند.در صورت مشاهده هر کدام از علائم فني يا ظاهري که خرابي تسمه تايم را بيان می‌کنند در سریع‌ترین زمان ممکن تسمه تايم را تعويض کنيد تا از پرداخت هزينه سنگين تعمير موتور جلوگيري کنيد.

 

در صورتي که خودروي شما نياز به تعويض تسمه تايم داشت پيشنهاد سايت خريد و فروش خودرو(کاروال) به شما اين است که فقط از تسمه هاي فابريک و شرکتي استفاده کنيد و خودرو را فقط نزد افراد متخصص و مطمئن براي تعويض تسمه ببريد.فردي که قصد تعويض تسمه تايم را دارد بايد دانش و ابزار اين کار را در اختيار داشته باشد همچنين قادر باشد آن را به طور دقيق نصب و تنظيم نماييد تا ميزان کشش تسمه از حد مجاز کمتر و بيشتر نباشد زيرا اگر تسمه تايم يک يا چند دندانه جا به جا قرار گيرد زمان باز بودن سوپاپ ها را مختل کرده و در کارکرد موتور اختلال به وجود مي آورد.توصيه می‌شود با هر بار تعويض تسمه تايم وضعيت واترپمپ خودرو نيز مورد بررسي قرار گيرد زيرا واترپمپ به وسيله تسمه به چرخش درآورده می‌شود و اگر خراب باشد می‌تواند باعث بريدن تسمه بشود.بهتر است تمام قسمت‌هایی که توسط تسمه به حرکت در مي آيند مانند:ميل سوپاپ,هرز گرد ها,تسمه سفت کن,پولي ميل سوپاپ ها و ... نيز با هر بار تعويض تسمه تايم مورد بررسي قرار گيرند.

 

همان‌طور که آگاه هستيد تسمه تايم با کارکرد زياد به مرور زمان فرسوده شده و پاره می‌شود همچنين باعث خاموش شدن خودرو می‌شود و اين پاره شدن با توجه به نوع موتور خودرو شما روي دست شما خرج خواهد گذاشت.

موتور خودروهایی همچون پژو 405 و 206 و ... به گونه اي طراحي شده است که با پاره شدن تسمه تايم سوپاپ هاي خودرو کج می‌شوند که براي تعمير آن نيازمند باز شدن کامل سر سیلندر خودرو می‌باشد که هزینه‌ی تعمير آن بين 1 میلیون تا 1 و600 تخمين زده می‌شود به نظر شما بهتر نيست که دارندگان پژو با تعويض تسمه تايم که مبلغي زير 250 هزار تومان خرج برمی‌دارد از پاره شدن تسمه تايم خودروي خود جلوگيري کنند؟

اهميت سرويس هاي دوره اي خودرو (تعويض تسمه تايم و تعويض روغن موتور و ..) بسيار زياد است و در آخر کيلومتر هايي را براي تعويض تسمه تايم چند خودرو مختلف در کشورمان را در زير درج می‌کنیم و پيشنهاد می‌کنیم که تعويض تسمه تايم خودرویتان را کاملا جدي بگيريد.

 

پرايد هر 80 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

پژو 405 هر 60 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

پژو 206 تيپ 2 هر 70 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

پژو 206 تيپ 5 هر 60 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

تندر 90 هر 45 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

رانا هر 60 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

ريو هر 65 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد.

 

و زانتيا هر 65 هزار کيلومتر نياز به بازديد و تعويض تسمه تايم دارد و اگر رانندگي شما همراه با شتاب گيري و افت سرعت ناگهاني و دنده مرده همراه است و از آخرين باري که تسمه تايم را عوض کرده ايد بيش از 3 سال می‌گذارد پيشنهاد می‌کنیم هرچه سريع تر براي تعويض تسمه تايم ماشينتان اقدام نماييد.

 

نظر کاربران

نظر شما چیست